Obsah: Kritikon

První český překlad nejzávažnějšího díla vzdělaného španělského jezuity z pol. 17. stol.
Alegorický román je syntézou autorových estetických úvah, vycházejících z pocitu rozčarování nad stavem soudobé společnosti. Přírodní člověk Andrenio, odchovaný šelmami na pustém ostrově, prochází ve společnosti vzdělaného Critila životním labyrintem neřesti a ctností a pod jeho vedením se učí objevovat svět a spoléhat na vlastní síly. Jako morálně vytříbený a nezávislí jedinci nacházejí útočiště na Ostrově nesmrtelnosti, který je smybolem mravních a duševních hodnot své doby.
Filozoficko-alegorický román je pesimistickým obrazem lidského života. V románě spolu dva přátelé procházejí věky a městy a rozmlouvají o tom, co vidí.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize