Obsah: Básně

HLAVÁČEK, Karel
B 13315

Básně   / Karel Hlaváček  ; předml. naps. Jiří Brabec; výbor uspoř. , text připr. a vysvětl. opatřila Zina Trochová          . - Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1958  . - 178 s  . - (Světová četba; sv. 168)        : Kč∼7, 00

Výbor z básnické tvorby mladého, předčasně zemřelého básníka (1874-1899).
Pozdě k ránu - sbírka vznikla pod vlivem a¨Hlaváčkovy vojenské episody. Básník byl vržen z rodinného prostředí do vojenského prostředí lidských vztahů, nekonečnou surovost. Po návratu domů hledá umělecké východisko. Světem svých představ manifestuje proti soudobým pořádkům a přiklání se k symbolismu. Mstivá kantiléna - je vrcholem Hlaváčkovy tvorby. Zde už nejde o vybudování vysněného světa, ale o obraz vzpoury. Po jejím napsání podléhá depresi a ke konci svého života nachází východisko víru v Boha. Náčrty veršů, které psal před smrtí (žalmy), vrhají světlo na poslední etapu jeho tvorby.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz