Obsah: Učenci očima kolegů, žáků a následovníků

Učenci očima kolegů, žáků a následovníků   / Uspoř. Ivan Hlaváček, Jiřina Jedináková            . - Praha: Academia, 2007  . - 296 s. : fot. , obr. ; 21 cm  . - (Paměť. sv. 5)      ISBN 978-80-200-1507-5  : Kč∼295, 00

Životopisné medailony českých a několika zahraničních vědců 20. století, které byly původně předneseny na různých zasedáních Učené společnosti České republiky,
Kniha volně navazuje na podobnou publikaci F. Šmahela "Učenci očima kolegů a žáků" (vyd. r. 2004). Účel je stejný - připomenout významné postavy české vědy, které proslavily naší republiku ve světě, ale v domácím prostředí stojí zcela na okraji zájmu nebo dokonce lhostejnosti široké české veřejnosti. Jako v předchozím titulu i tady jde zejména o portréty českých přírodovědců - lékařů, biologů, chemiků, fyziků matematiků a astronomů; dále pak archivářů, archeologů, historiků a filozofů. Pokud se týče uvedených zahraničních vědců, jsou to osobnosti, které určitým způsobem souvisejí s českou vědou. Medailony svědčí o hlubokém obdivu jejich autorů k popisované osobnosti, vedle důrazu na odbornou erudici těchto vědců upozorňují i na kvality mravní. Vše je ve většině případů vyjádřeno srozumitelnou formou tak, že vyprávění upoutá i naprostého laika. - Doplněno fotografiemi.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz