Obsah: Jakub fatalista a jeho pán

Satirický román o příhodách sluhy, který svým humorem a zdravým rozumem překonává všechny těžkosti a vysmívá se pokrytecké morálce své doby.
Dílo velkého francouzského materialistického filozofa a tvůrce Encyklopedie kritizuje vtipně život Francie 18. stol. Je to vtipná snůška nejrůznějších vyprávění, charakteristik, rozmluv a příběhů. Jakub a jeho pán jdou, neví se odkud a neví se kam, a aby se cestou nenudili, vypráví sluha na pánův popud historii své lásky. Jeho vyprávění je však přerušováno všelijakými nehodami, přepadeními, zastávkami v hospodách, kde se na Jakubův příběh navěšují soudy nahodilých posluchačů a konečně i milostnými dobrodružstvími jeho pána. A tak toto vyprávění vydrží Jakubovi přes všechny stránky této knihy, a rozuzlení se čtenář dozví až na poslední stránce.
Jakub a jeho pán : pocta Denisi Diderotovi /Milan Kundera
Tato dramatizace Diderotova Jakuba Fatalisty slavila úspěchy v zahraničí.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize