Obsah: Idea lidských práv v české duchovní tradici

Idea lidských práv v české duchovní tradici   / Jakub S. Trojan        Vyd. 1    . - Praha: Oikoymenh, 2002  . - 255 s. ; 21 cm  . - (Oikúmené)      ISBN 80-7298-044-0  : Kč∼238, 00

Protestantský teolog zkoumá kořeny myšlenky lidských práv v české duchovní tradici.
Snaha odhalit zrod i směřování procesu, jenž vyvrcholil formulací lidských práv, jak je známe v současné podobě. Pokus identifikovat v české duchovní a mravní tradici zárodečné impulsy lidskoprávních principů. Rekapitulace přítomnosti některých aspektů ideje lidských práv ve Starém zákonu, Novém zákonu, předhusitské reformaci, husitství, Jednotě bratrské, některých filozofických a teologických systémech (např. Komenský, Bolzano)... Analýzou vývojového trendu Trojan dochází k závěru, že toto myšlenkové dědictví (především Husova "svrchovaná pravda" a Chelčického důraz na "víru coby dar") zůstává inspirací i pro současnost: koncepce lidských práv vyrůstá z hlubokých kořenů evropských duchovních dějin.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz