Obsah: Učenec jediné svíce

Učenec jediné svíce   / Stevens Wallace   ; z angl. orig. vybr. , přel. a dosl. naps. Daniel Soukup      Vyd. 1    . - Zblov: Opus, 2008  . - 169 s. ; 20 cm  . - (EAP; sv. 5). - Orig. : Collected poetry and prose      ISBN 978-80-87048-15-3  : Kč∼268, 00

Reprezentativní výbor z celoživotní tvorby jednoho z klíčových amerických básníků 20. století.
Dosud největší zásluhu na uvedení Wallace Stevense do kontextu českého literárního povědomí měl básník a překladatel Jan Zábrana, který počátkem sedmdesátých let minulého století vydal v tehdy nejprestižnějším nakladatelství Odeon pod názvem "Muž s modrou kytarou" dnes již legendární, rozsahem však nevelký výbor z tvorby tohoto autora, jehož další verše se pak už jen velice zřídka objevily ve stručných ukázkách v nejrůznějších antologiích. Editor a zároveň i překladatel Daniel Soukup se tak vlastně poprvé v této knize pokouší představit tohoto básníka v celé šíři jeho díla, a to připomenutím autorových základních témat a motivů. U Stevense lze například v jeho počátečních textech nalézt opojení životem, vitalitu a bujarost, které však časem postupně opadávají a do popředí se dostává zasmušilost podporovaná pozdním rozjímáním. Autor zároveň využívá ve svých verších některé náboženské a filozofické myšlenky své doby, které podává s vyhraněným, až avantgardním přístupem k básnickému slovu.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz