Obsah: Královna z Provence

Anglie byla neklidná a král Jindřich, ač měl dobrou vůli a snahu, byl slabý a nedokázal zkrotit barony pamatující vládu jeho krutého a neschopného otce Jana. Magna Charta byla zaklínadlem a symbolem triumfu šlechty nad králem a jemu nebylo dopřáno, aby na to zapomněl. Konečně král nachází oporu v nejkrásnější ze čtyř dcer hraběte z Provence, jež všechny se staly královnami, kterou si slavnostně bere v lednu roku 1236. Ovšem stává se jejím otrokem a jeho poddaní nesdílejí jeho radost z darů a povyšování královniných příbuzných. Revolta je nevyhnutelná a do jejího čela se staví dobrodruh Simon de Montfort, jenž se tajně oženit s královou sestrou. Po bojích slabý král ustupuje a Montfort zřizuje první parlament. Avšak i v těchto těžkých časech je Jindřich věrně podporován celou rodinou a z královny se stává vůdčí osobnost nejen na dvoře, ale v celém království. Díky ní je šťastným mužem, i když jej vlastně téměř připravila o království. Cyklus Dynastie Plantagenetů.
Zdroj: Anotace z knihy Královna z Provence
Dnes je 28.03.2024