Obsah: Lučištník

První kniha trilogie Hledání svatého grálu.

Brutální nájezd neznámých ozbrojenců, kteří se v roce 1342 vylodili na anglickém pobřeží a vypálili poklidnou vesnici Hookton, přežije pouze mladý lučištník jménem Thomas. Tento syn místního pastora přísahá umírajícímu otci, že vrátí do Hooktonu posvátnou relikvii uloupenou nájezdníky a bude až na konec světa pronásledovat černě oděného rytíře, zloděje a otcova vraha. To je začátek cesty, která zavede Thomase z Hooktonu do Francie, kde bojuje ve službách svého krále Eduarda III. , zamiluje se do krásné bretaňské vdovy a po dobrodružství s ní je nucen prchat před Francouzi i Angličany, až ho vrtkavý osud přivede do situace, kdy se milenci stanou nepřáteli a nepřátelé spojenci. Nakonec se Thomas vrací do anglického vojska a v jeho řadách se zúčastní první velké bitvy v rozvíjející se stoleté válce - bitvy u Kresčaku, v níž padl i slepý český král Jan Lucemburský. Thomasovo předsevzetí pomstít otcovu smrt a získat zpět posvátnou relikvii však osud změní v mnohem obtížnější a vyšší úkol: najít svatý grál.
Lučištník je první kniha ze série Hledání svatého grálu, v níž Bernard Cornwell zamýšlí vylíčit alespoň část z války, která od roku 1337 s různou intenzitou pustošila západní Evropu a později dostala název válka stoletá.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize