Obsah: Padraikův zánik

Padraikův zánik   / [naps. a ilustr. ] Bohumil Nuska        1. vyd    . - Praha: Torst, 1997  . - 477 s. ; 20 cm        ISBN 80-7215-025-1  : Kč∼239, 00

Pozoruhodná alegorická próza o osudu člověka a národa v prostředí totality.
Nuskův román reflektuje osud čes. národa pod komunistickou nadvládou, zejména situaci od okupace v r. 1968. Čechy jsou tu označeny jako Irsko, SSSR jako Anglie. Padraik je duše Irska, která zaniká pod botama obludy (Obluda je totalitní systém), nikdy však nezahyne úplně a znovu oživne v plné kráse. Tato dějová linie je zabudována do velmi nepřehledného, abstraktního vyprávění, nesmírně náročného na čtenářovu pozornost. Nádherné pasáže popisu panenské přírody nebo psychiky člověka jsou proloženy pasážemi formálními, kde si autor pohrává s jazykem, vymýšlí a kupí novotvary, metafory, představy, které jsou místy až nepřehledné.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz