Obsah: Kuropění

Dnes už proslulý román Viktora Fischla (česky vyšel poprvé v r. 1975)), lyrické vyprávění stárnoucího vesnického doktora, plné moudrosti a autorovy nostalgie po české krajině. Hrdinou příběhu je kohout Pedro, "bojovník mávající na barikádách praporem svého chvostu", doktorův věrný druh, jeho optimistické alter-ego a partner v dialogu. Není jistě náhodné, že v mytologii je kohout pták zasvěcený Asklépiovi, ochrannému božstvu lékařů, a v románu je to právě on, kdo nepřestává doktora burcovat z rezignace, podněcovat k dalšímu zápasu, se zlem, bolestí a hloupostí a uvádět každodenně do života ono faustovské heslo: Na počátku byl čin. Román Kuropění vychází jako předposlední svazek edice Spisy Viktora Fischla a doprovází ho rozsáhlý, dosud nepublikovaný autorův esej o malíři a zároveň ilustrátorovi této knihy Janu Kristoforim.
Zdroj: Anotace z knihy Kuropění
Dnes je 20.04.2024