Obsah: Úvod do studia literární vědy

Úvod do studia literární vědy   / Eduard Petrů        1. vyd    . - Olomouc: Rubico, 2000  . - 187 s. ; 21 cm        ISBN 80-85839-44-X  : Kč∼129, 00

Literárněvědná příručka, jejímž cílem je uvést studenty i širší veřejnost do problematiky studia literatury.
V prvních kapitolách jsou vyloženy pojmy literatura, literární věda a její pojetí v dílech předních literárních badatelů (Barthés aj. ). Další kapitoly systémově zkoumají literární proces a úlohu, kterou v něm mají literární směry a proudy, ale i souvislost literatury s jinými druhy umění, s filozofií, náboženstvím. Práce dále pojednává o vnějších i vnitřních vazbách disciplín literární vědy, o literárních žánrech a jejich morfologii, o vztahu autora a díla, o pozici vypravěče a vnitřní struktuře díla (jeho motivech, kompozici). Samostatné kapitoly jsou věnovány jazyku literárního díla, versologii, textologii, teorii překladu a literárněvědné dokumentaci. Závěr práce tvoří bibliografie použité literatury a věcný rejstřík.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz