Obsah: Černý faraon

V osmém století před Kristem prožíval Egypt relativně klidné období pod moudrou vládou dynastie núbijských faraonů, sídlících v Naptě, daleko na jihu od hlavních center „Obou zemí". Této velké vzdálenosti od mocenského centra chtěl zřejmě využít libyjský hodnostář Tefnachte, správce oblasti Saie v nilské deltě, aby se násilím pokusil zmocnit vlády nad Dolním i Horním Egyptem...

Francouzský egyptolog a známý spisovatel Christian Jacq popisuje v tomto románu dramatický průběh neúspěšné Tefnachtovy vzpory, kterou rázným zásahem potlačil „černý faraon" Pianchi. Autor se opírá o autentické svědectví tzv. Pianchiho stély, velkého kamenného hieroglyfického zápisu, patřícího k nejcennějším exponátům káhirského Egyptského muzea. Pianchiho vítězství nad uchvatitelem je připisováno faraonově hluboké víře v tradiční božstva, jež se proto postavila na jeho stranu. Kniha nabízí čtenáři kromě věrného líčení Pianchiho tažení z Napaty na sever, se zastávkami v nejdůležitějších městech - počínaje Vésetem a konče Mennoferem - i pohled na staroegyptské reálie a poučení o tehdejších náboženských představách.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize