Obsah: Apollónova maska

V Apollónově masce nás autorka opět zavede do antického Řecka v časech po peloponéské válce a do doby jinošských let Alexandra Velikého. Příběh sleduje životní osudy herce Nikerata - začíná jako statista, vyrůstá v divadle a postupem času se dopracuje ke kariéře prvního herce. Poznává zákulisí i všechny finesy hereckého života; znalost prostředí i divadelních technik mu dokonce zachrání život. Je skutečným aktérem klasické tragédie: nejen na scéně, ale i v životě. Za jeho pobytu v Syrakusách dojde k jeho osudovému setkání s ušlechtilý a statečným Diónem, který se snaží zabránit tyranské vládě v Syrakusách, a filozofem Platónem - oba ostatně patří k historickým postavám. Nikeratos se stále více zaplétá do politických intrik, neváhá ani převážet choulostivé dopisy mezi Aténami a Syrakusami.
Na jeho cestách jej doprovází Apollónova maska - nezbytný atribut i symbol hereckého života. Ta obvykle idealizovala nebo zdůrazňovala povahu, vtiskovala postavám vlastnosti, které měly zobrazovat. Nezřídka bývala také zpodobněním tváře boha, důstojné i přísné, jako by Nikeratovi říkala: „Mluv za mě. Čísi duše naslouchá".
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize