Obsah: Tajemná města - Olomouc

Staroslavná Olomouc, spona Moravy zdobená nesčetnými ornamenty, tisíci barev a fazet. Neměla to v dějinách jednoduché. Strategicky výhodné místo přímo vybízelo k vybudování nějakého pevného sídliště a toto sídliště, jakmile začalo prosperovat a bohatnout, vždy přilákalo nevítané hosty. Krátká období blahobytu tak střídaly dlouhé roky strádání. Největší lesk zažila Olomouc kdysi dávno, jako oficiální hlavní město Moravy - potom už jenom paběrkovala a zoufale usilovala o návrat k někdejší slávě. Neměla štěstí - nakonec se stala vojenským městem, pevností. Přesto si své postavení udržela alespoň jako „hlavní město“ Hané. Příběh města Olomouce je příběhem nejen nedokončeným, ale také v mnoha ohledech dosud nepopsaným.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize