Obsah: Šílenec a jiné temné příběhy

Kniha obsahuje osm krátkých, skoro detektivních příběhů jako je např. již v názvu zmíněná povídka Šílenec. Tento muž byl ve své životě bezúhoným šéfem nejvyššího soudu. Jeho život probíhal naprosto klidně a bez poskvny. Po jeho smrti byl nalezen jeho deník, který toto mínění rychle změnil. Notář, který jej nalezl a přečetl, nevěřil vlastním očím. V deníku je do podrobna popsán vývoj psychické choroby. Šéf nejvyššího soudu popisuje, jak postupně podléhal touze po tom, někoho zabít. Touží po tom vidět krev vytékající z právě zemřelého těla a poháněn chorobnou touhou nejdříve zabije stehlíka, kterého chová jeho sluha v kleci na okně. Zkusí ochutnat jeho krev. Tím svou touhu posílí a chystá se na vraždu člověka. A tak na jedné z procházek potkává malého chlapce, kterého nikým neviděn uškrtí. Ani tato vražda však jeho touhu neuspokojí a tak při jiné své vycházce u řeky zabije lopatou rybáře. Za jeho vraždu je odsouzen jeho synovec, který měl být s ním na rybách, ale nikdo ho tam neviděl. Synovec je za vraždu odsouzen a popraven. Další zmínky o vraždách v deníku nejsou, ale i tak to stačí k tomu, aby byl mrtvý soudce pokládán za psychopatického vraha.
Vytvořil: Roza
Upravil: Sorokin