Obsah: Předčítač

Michael Berg je obyčejný patnáctiletý kluk, který chodí do školy a začíná se zajímat o děvčata. Na začátku příběhu proběhne několik pokusů o zblížení, ty ale vlivem různých okolností nedopadnou podle jeho představ. Pak dostane žloutenku a cestou domů zkolabuje na ulici. Pomůže mu Hanna Schmitzová. Pomohla mu se umýt a doprovodila ho domů. Michaelova matka rozhodla, že jakmile se uzdraví, koupí kytici a Hanně poděkuje za pomoc. A tak se stalo, že Michael se z Hannou znovu setkal. Ta ho poprvé vzala do svého bytu, o týden později stál Michael před Hanninými dveřmi znovu. Z občasných návštěv se postupně vyvíjí milostný poměr. Schůzky jsou sice závislé na Hannině práci (pracuje jako průvodčí v tramvaji) a Michaelovou povinností k rodině a nutností školní docházky, ale schůzky se opakují a Michael se do Hanny zamilovává stále víc. Kromě jejich milostného poměru se rozvíjí ještě jiný. Hanna Michaela často žádá, aby jí předčítal. Často jí tedy čte různé knihy od různých autorů, pak je společně hodnotí, mluví o nich. O prázdninách spolu odjedou tajně na výlet, během něhož dochází k prvním svárům, které zatím rychle přechází a rychle se usmiřují. Po návratu jsou sváry čím dál tím častější, už neodeznívají s usmířením, zůstává po nich vztek a zloby. Michael čím dál tím častěji touží po společnosti svých vrstvníků, mezi přáteli Hannu zapírá a pomalu se začíná rozvíjet vztah mezi ním a spolužačkou Sophií. Na začátku léta Hanna náhle zmizela. Michael dorazil na smluvenou schůzku, ale obyvatelé domu mu sdělili, že se Hanna náhle odstěhovala.
V této chvíli začíná druhá část knihy.
Michael dospěl a po několika letech se dostal ke studiu práv. Je konec šedesátých let a v Německu probíhají soudní procesy s nacistickými zločinci. Michael je přítomen v soudní síni ve chvíli, kdy začíná proces s bachařkami  koncentračních táborů, kde je mezi souzenými i Hanna. V procesu pomalu vystupují na povrch skutečnosti, které Michaela udivují i děsí, ale bývalá láska k této ženě je opět zde. Proto je pro něj velmi složité zúčastňovat se jednotlivých procesů a sledovat výpovědi svědků. Na konci druhé části je Hanna odsouzena za válečné zločiny,
ve třetí konečné části knihy se odvíjí příběh Hanny po procesu. Je ve vězení a Michael, který konečně pochopil, že Hanna číst neumí, jí posílá kazety, které namlouvá na diktafon. Nikdy za ní do vězení nejde, ale knihy stále posílá. Po čtyřech letech přichází první Hannou psaný vzkaz. Ty poté chodí častěji jako poznámky k předčítaným knihám, i pouze jako zmínka o počasí. Pak jednoho dne přijde Michaelovi dopis od ředitelky věznice, kde mu sděluje, že Hanna by mohla být po mnoha letech vězení propuštěna, a zda je ochoten jí pomoci. Michael se poprvé za mnoho let vypraví do vězení na návštěvu. Je velmi překvapen, když Hannu spatří, protože přes svá očekávání, najde stařenu. Domlouvá se s ní, nabízí jí pomoc s hledáním bytu i zaměstnání. Když jsou domluveni, jak Hannin odchod z věznice proběhne, Michael odchází. Druhý den ráno se Hanna ve vězení oběsí.
Vytvořil: Roza
Upravil: Tomcek, janajau