Obsah: Svíce dohořívají

Kniha je příběhem starého generála. Skládá se ze vzpomínek dvou přátel z mládí. Oba byli příslušníky Rakousko - Uherské armády. Generál syn zámožné rodiny a Konrád, jeho přítel, syn chudých rodičů, citlivý mladík s velkým citem pro hudbu. Generál, který se do armády hlásil ze smyslu pro povinnost a přesvědčení a Konrád, který se do armády přihlásil z nutnosti, kvůli jistotě výdělku. Generál, který ctí kodex vojáka, jejich slušnost, hrdost, odpovědnost k příteli a Konrád, trochu slaboch. Dva přátelé, kteří spolu tráví léta mládí, chodí spolu za zábavou, generál, který se o Konráda v podstatě stará, zve ho na šlechtické sídlo svých rodičů, čímž v Konrádovi nevědomky živí závist.
Samotný příběh však začíná o mnoho let později. Generál je už starý muž a po smrti své milované ženy velmi osamělý. S její smrtí se nemůže smířit,  zvlášťe s vědomím, že nikdy nebyla tak docela šťastná. Po letech chce zjistit, co vlastně bylo příčinou nespokojenosti jeho ženy a tak znovu po letech pozve Konráda na svoje sídlo, aby se konečně po letech dozvěděl pravdu. Konrád jeho pozvání přijme a tak bývalí přátelé sedí u jednoho stolu a rozmlouvají o věcech, které se staly před mnoha lety. Postupně odhalují příběh dvou přátel, kteří milovali stejnou ženu, jemnou Kristinu, uvyklou společenskému životu, kterou si generál odvezl na osamělý lovecký zámeček v Maďarsku, kde byla nešťastná a osamělá a proto vždy radostně vítala návštěvy generálova jemného, citlivého, hudebně nadaného přítele.
Vytvořil: Roza
Upravil: java, janajau