Obsah: Kuchařka Nera Wolfa

Publikace uvádí kuchařské předpisy vybrané z přeložených i nepřeložených detektivek Rexe Stouta.
Nero Wolfe je detektiv - hlavní postava dlouhé řady novel amerického spisovatele Rex Stouta (1. 12. 1886 - 27. 10. 1975). Bydlí ve staré čtyřpatrové kamenné budově v New York City na Západní 35. ulici. Zde žije se svým asistentem Archie Goodwinem, kuchařem Fritzem Brennerem a opatrovatelem orchidejí Theodorem Horstmanem. Nero Wolfe totiž má jen dvě lásky: orchideje a jídlo.
Kuchařka napsaná Nero Wolfe ("The Nero Wolfe Cookbook") byla poprve vydána v roce 1973 ve Spojených státech v nakladatelství Viking Penguin Inc. U nás vyšla v nakladatelství Paseka v roce 1996 v překladu Kateřiny Bajzíkové. Kniha je sestavena z krátkých úryvků textů z románů Rex Stouta, které jsou doplněny recepty pokrmů o kterých se v dané pasáži jedná. Jídla připravuje pro Nero Wolfe a jeho hosty kuchař Fritz a do některých se pustí i detektiv sám. Všechna jídla uvedená v knize (napočítal jsem jich 270), byla podle autora románů skutečně připravena a odzkoušena.
Rex Stout to v předmluvě potvrzuje slovy:
"Všechny speciality uvedené v románu "Příliš mnoho kuchařů" jsme se svou přítelkyní Sheilou Hibbenovou několikrát uvařily a odzkoušeli, ... konečné znění receptů pak upravila Barbara Burnsová a také ona uvařila řadu jídel, nebo na ně dohlížela, stejně tak učinil přítel Michael S. Roman. "

Nero Wolfe nás varuje:
"Prosím nesvěřujte tyto pokrmy svému kuchaři, leda-že by to byl skutečný umělec. Připravujte je sami a pouze pro příležitosti, jež jich budou hodny. "

Archie Goodwin o Nero Wolfe říká:
"Jeho vztah k jídlu je vyloženě osobitý. Podává li Fritz mísu pečených holoubátek a některé z nich je vykrmenější než ostatní, Wolfe ho ukořistí. Vázne-li přísun mateřidouškového medu z Řecka, jsem na rozdíl od něj ochoten připustit, že americký med je na lívancích zcela přijatelný. "A tak dál... .

"Co se týče vyrušení z jídla, naprosto nic s ním nehne: sedí-li už jednou na své židli za stolem opustí ji až po posledním soustu sýra nebo moučníku".

Fritz Brenner kuchař Nero Wolfe filozofuje:
"Fakta o jídle a jeho přípravě může nastudovat a pochopit kdokoliv se zdravým rozumem. Pokud však nemáte vrozený kuchařský cit, jediné co lze očekávat, je, že vaše výtvory budou poživatelné. Budou-li snad někdy pamětihodné, půjde spíš o štěstí. Pan Wolfe říká, že tajemství velkého vaření není jako u jiných umění uloženo v mozku. Tvrdí, že nikdo neví, kde se vlastně nachází. "
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + dadala.hyperlinx.cz/kuchar
Dnes je 18.07.2024
Před 56 lety se narodil(a) Vydrová Markéta
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno