Obsah: Facky, hroty, polemiky

Polemiky, vzájemné teoretické a názorové střety dnes již kanonizovaných autorů na stránkách literárních časopisů 19. století představují zajímavý pohled na vývoj české literatury, literární kritiky a literární publicistiky.
Autor upřel svou pozornost k polemikám, tvůrčím střetům, které přetrvaly v čase, v nichž se tříbila tvorba významných literárních osobností. Literatura 19. století odrážela národní zájmy formující se společnosti: střety názorové, umělecké, vlastenecké. Protagonisty polemik a vzájemnými odpůrci jsou Karel Havlíček Borovský a Josef Kajetán Tyl, Jan Neruda a Jakub Malý, V. K. Šembera a J. S. Skrejšovský, F. X. Šalda a mnohé další významné osobnosti. Polemiky, vedené s noblesou, které řešily bytostní otázky tvorby, i nadále budou součástí uměleckého vývoje. Polemiky uvedených osobností náleží k odkazu těchto osobností, jejich temperamentu a i přes uplynulá staletí se k nim budeme pro jejich živý odkaz vracet.

Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz