Obsah: Květy intimních nálad

Květy intimních nálad a jiné básně   / Antonín Sova  ; vyd. připravili Vladimír Justl a J. Brabec; doslov naps. Jiří Brabec      Vyd. 1    . - Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1960  . - 362 s. ; 21 cm  . - (Národní knihovna; sv. 63)

Úvodní svazek Sovova básnického díla obsahuje jeho první sbírky: Květy intimních nálad, Z mého kraje a Lyriku lásky a života.
Sbírky, čtenáři přibližují intimní, krajinářskou a milostnou poezii Ant. Sovy (1864-1928). Těžiště Květů intimních nálad (1891), spočívá v lyrice přírodní a náladové, verše zachycují konkrétní jihočeskou krajinu a vždy uvádějí ve vztah osobní drama básníkovo s obrazem přírody, postihují jemné odstíny vzájemného poměru básníkovy teskné melancholie a přírodního dění. Krajinářská lyrika tvoří také umělecké vrcholy sbírky Z mého kraje (1893). Třicet šest básní - obrazů táborského kraje, meditací a žánrových výjevů, má volným sledem různých skic zachytit charakteristické rysy jihočeského kraje. Lyrika lásky a života (1907) - zachycuje Sovovy intimní verše, především milostné.
Vytvořil: ota61
Upravil: pan.Kchiu