Obsah: Čaroděj ve vlčím dole

Der Hexer in der Wolfsschlucht / Le sorcier de la Maison des loups
Jako student trávil Klostermann část prázdnin ve střední Francii. Čaroděj ve Vlčím dole je příběhem jednoho z rázovitých venkovanů, samotáře, který žije v místních brandech a živí se lovem zmijí. Povídka byla poprvé přeložena do francouzštiny i do němčiny – Klostermann byl později učitelem francouzštiny na německé reálce v Plzni.
Tři jazykové verze (česká, německá a francouzská) málo známé Klostermannovy povídky z roku 1910, otištěné poprvé ve sbírce Odyssea soudního sluhy. Drobnější poeticky laděná cestopisná próza je vzpomínkou na autorův pobyt ve Francii v osmdesátých letech 19. století. Vypráví o setkání s prostým moudrým člověkem, žijícím v odloučenosti na vyprahlé pláni v krajině kolem řeky Cher, který se stal jeho přítelem a jehož z lidského společenství vyloučila pověrčivost a nevzdělanost místních vesničanů. Povídka vyniká sugestivním popisem krajiny, obdivem ke svérázným lidským typům a především na tehdejší dobu jasnozřivým přesvědčením, že přírodu a všechno, co v ní žije, je třeba chránit.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize