Obsah: Zmizelá osada

Ponurý dramatický příběh z prostředí šumavské dřevařské osady pod Plohausenem. Lidské skutky a osudy, vina a trest na pozadí takřka dokumentárního popisu života a zvyků dřevařů a jejich rodin v hlubokých lesích Šumavy v sedmdesátých letech předminulého století, v tzv. zlatých broučkových dobách po velké zničující vichřici.

Dřevařskou osadu uprostřed nepřístupných lesů v oblasti kolem dnešní říčky Křemelné obývalo jen pár lidí, kteří po kůrovcové kalamitě káceli a sváželi do nížiny zpracované dřevo. Všichni si v nesmírně tvrdých podmínkách vydělávali na skromné živobytí a dlouhé měsíce byli jeden na druhém závislí. Láska mladého dřevorubce k sousedově dceři a hamižnost a tvrdohlavost rodičů byly počátkem krutého dramatu s následky pro celou pospolitost. Ženichův otec, posedlý vidinou lepšího výdělku, požadoval po dívčině rodině věno a stal se tak bezděčnou příčinou, proč dívčina matka utýrala zmrzačeného syna. Slabošský otec tomu nedokázal zabránit a krutý čin nejen navždy rozdělil oba mladé lidi, ale nesmlouvavý postoj sousedů vyloučil hříšníky ze svého středu. Všechny účastníky bezpráví stihl nakonec tvrdý, ale zasloužený trest.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize