Obsah: Ten žena a ta muž

Ten žena a ta muž : román  / Pavel Kohout        1. čes. vyd    . - Praha: Mladá fronta, 1999  . - 206 s. ; 21 cm  . - (Díla Pavla Kohouta. Bílá řada)      ISBN 80-204-0812-6  : Kč∼199, 00 

Satirický román o manželské dvojici, u které probíhá vše obráceně: žena má všestranně dominantní povahu a muž ženskou, citlivou, cudnou.
Na jednom podnikovém večírku se potká muž, který svým chováním působí jako žena a žena, která svým drsným zjevem, chováním a pestrou minulostí vystupuje jako muž. Po krátkých námluvách si žena-manžel odvádí svého muže-manželku a začínají spolu žít. I v manželskémn životě zůstávají role vyměněny. Vše se odehrává ve druhé polovině sedmdesátých let a tím také končí první část knihy. Druhá část je situována do porevolučních let, kdy muž v restitucích zdědí značnou část majetku a žena, která mezitím obnovila vztahy se svými bývalými partnery, se snaží vše získat sama. Umisťuje rodiče manžela do domova důchodců a jeho samého do psychiatrické léčebny. Zde po požití slivovice, kterou pil poprvé v životě, se mu náhle "zhmotní mozek" a on začne najednou vnímat svůj dosavadní i minulý život. Své čerstvě nabyté sebevědomí nadále ukrývá přede všemi a snaží se vymyslet plán, jak se zbavit manželky. V závěru chce všechny aktéry svého života umístit do Vikárky, kde semtexem chce vyhodit do vzduchu nejen je, ale i čelné představitele národního a společenského života. Ve svých představách porodí syna a toho bude vychovávat ve stejném duchu, v jakém byl on sám vychován.
Vytvořil: ota61
Upravil: pan.Kchiu
Zdroj: www.mlp.cz
Dnes je 22.07.2024
Před 93 lety se narodil(a) Eisler Riane
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno