Obsah: Podivuhodná cesta Švédskem

Pohádka Selmy Lagerlöfové vychází po osmačtyřiceti letech v novém překladu a s ilustracemi Jiřího Sopka. Původně to měla být nová učebnice švédské vlastivědy, dnes však příběh Selmy Lagerlöfové více než za naučný spis platí za překrásnou pohádku o pýše, pokoře, přátelství -a především poznání. Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem vychází v nakladatelství Meander po téměř půlstoletí v novém českém překladu Dagmar Hartlové a s ilustracemi Jiřího Sopka, který tuto knížku miloval už v dětství. Inspirací k literárnímu zpracování se nakonec staly zvířecí příběhy Rudyarda Kiplinga. „Žil jednou jeden malý kluk. Nic kloudného nesvedl a ze všeho nejradši by pořád jen spal, jedl a vyváděl neplechu, “ začíná Lagerlöfová svou pohádku. Ten malý zlobivý kluk Nils, který nikoho nemá rád, tahá kocoura za ocas, kohouta za hřebínek a vlaštovkám strhal hnízda, však na svou bezcitnost doplatí. Stane se mrňavým skřítkem, který s domácím houserem Martinem následuje divoké husy do Laponska -aby dokázal sobě i ostatním, že je užitečný. Musí přitom napravovat svá předchozí provinění a překonávat nedůvěru zvířat, jimž ublížil. Mnohému se však naučí: objevuje zamrzlá jezera, blata, říční údolí a lesnaté hřebeny, zámky i hrady, přihlíží okouzlujícímu tanci dlouhonohých jeřábů. Čekají ho těžké zkoušky v podobě deště a zimy, bezesných nocí, kdy se strachuje o život svých nových přátel a chrání je před útoky. V nebezpečí se ocitá i on sám při střetnutí s lišákem Smirrem či hladovou sovou Paní Puštíkovou. Od sovy mu pomůže stará dáma, jež okouzleně naslouchá Nilsovu vyprávění a nápadně připomíná autorku. „Narodila jsem se tady na Marbacce a nejraději ze všeho píšu pohádky a příběhy, “ říká dáma. „A tak mě napadlo, že by bylo pěkné všem dětem ve škole vyprávět o Švédsku. Kniha pro školy ale musí být poučná a do posledního písmenka pravdivá. A to je tak těžké, že už jsem to málem vzdala. Ale potom, co jsi mi vyprávěl, můžu se do knihy zase pustit. “ Naštěstí pro čtenáře tak vznikla jedna z nejpůsobivějších pohádek světového písemnictví - byť mnohé z toho, co Lagerlöfová popisuje, dnes již vypadá jinak.
Zdroj: Anotace z knihy Podivuhodná cesta Švédskem
Dnes je 19.04.2024
Den 15. výročí úmrtí Ballard J. G.