Obsah: Zlaté rybičky

Nemá smysl v povídkách Raymonda Chandlera, které vám nabízíme v tomto svazku, hledat postavu Phila Marlowa. Autor je psal a publikoval od počátku 30. let a v jejich průběhu, zatímco Marlowe si zadělal na nesmrtelnost teprve roku 1939 v románu Hluboký spánek. Chandler detektivy ve svých povídkách zprvu ani nepojmenovával a teprve později jim začal jména dávat - Ted Carmady, Tony Reseck, John Malmas -, ale Marlowa byste mezi nimi nenašli. A přece - jako by ve všech těchto raných Chandlerových prózách už byl přítomný. Marlowovy rysy se totiž tříbily právě na postavách těchto dávných povídek autora, kterému bylo souzeno nasadit laťku detektivního románu pro nadcházející generace autorů o hodě výš než komukoliv před ním.
A tak se na stránkách těchto povídek setkáváme výjimečně přímo s předobrazy situací, které později Chandler rozpracoval ve svých románech (znalci si všimnou, že motiv povídky Vrah v dešti použil autor v Hlubokém spánku. ) Častější je však podobnost jejich hlavních aktérů pozdějšímu Chandlerovu slavnému hrdinovi. I oni žijí v nemilosrdné společnosti, kde zločin už není hrozivou výjimkou, ale běžně zavedenou, často i tolerovanou praxí, jaké se neštítí ani vysoce postavení, mocní jedinci. Jsou sice drsní, ironičtí a k ráně nemají daleko, ale podobně jako Marlowe jsou to snílci, kteří svou nelehkou živnost soukromého detektiva dali do služeb nedosažitelné, vysněné ideální společnosti. Jsou to často záletníci, jsou to silní pijáci, jsou však poctivci, a proto nikdy nezbohatnou. Rány, které rozdávají, je mrzí, a ty, které trží, je bolí jako každého smrtelníka. Na rozdíl od nich však tito hrdinové díky Chandlerovu spisovatelskému mistrovství jsou dnes už nesmrtelní.

Povídky:
- Maléry jsou můj denní chleba (Trouble Is My Business)
- Výpalné na Noon Street (Noon Street Nemesis)
- Vrah v dešti (Killer in the Rain)
- Zlaté rybičky (Goldfish)

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize