Obsah: O češtině

Knižní vydání televizního seriálu věnovaného aktuálním jazykovým jevům současné češtiny. Každou ze dvaceti kapitol (dílů seriálu) tvoří: pojmenování problematického jevu (užívání slova Česko, čeština v mobilech, nepravidelnosti v časování sloves, záludnosti číslovek atd. ), odpověď pracovníků Ústavu pro jazyk český AVČR, rozhovor s populární osobností, většinou na téma profesního slangu (čeština televizního zpravodajství, vojenský, číšnický, divadelní, sázkařský slang atd. ) s praktickými ukázkami a závěrem další rozhovor na téma vztahu zpovídaného k češtině.
Opravdu umíte dobře česky? Nikdy nezaváháte nad tím, jak se co píše nebo vyslovuje, jak máte oslovit příjmením a vyjádřit zdvořilost, nečiní vám problém číslovky, zájmena, skloňování ani časování? A co příval nových slov ? rozumíte všem? A rozumíte si s každým Čechem, který mluví česky? Dnešní čeština nás čas od času zaskočí a je to zcela normální. Mateřský jazyk je nejtěžší ze všech a poznáváme ho a učíme se mu po celý život. Knížka z Edice České televize není klasickou učebnicí. Vznikla na základě ohlasu na pořad O češtině a stejně jako pořad živou a humornou formou upozorňuje na prohřešky vůči mateřštině a doporučuje, jak se nejrozšířenějších chyb vyvarovat. Ke svému vztahu k češtině a k její nezakonzervované, stále se vyvíjející podobě a dnešní úrovni se vyslovuje i řada známých osobností. Komiksové scénky z různých profesních prostředí pobaví nejen svým vtipem, ale i překladem ? z češtiny do češtiny? .

spoluautoři: Jitka Saturková,  Markéta Pravdová,
Vytvořil: janajau