Obsah: Oblouk

Tržiště příběhů několika rodů a jejich generací i jejich přátel a nepřátel.
Dlouho očekávaný román Jiřího Stránského Oblouk vypráví o osudech několika generací dvou českých rodů – Kohalských a Rommů – s jejichž svobodomyslností, podnikavostí a šlechtictvím ducha se nemohla smířit ani nacistická, ani komunistická totalita. Román vychází z osudů autorovy rodiny a také zachycuje životní příběhy mnoha muklů (mužů určených k likvidaci), s nimiž se Stránský setkal v kriminálech padesátých let. Skutečné postavy a osudy se v knize prolínají s fiktivními a dobrodružné, poutavé i tragické příběhy jsou spojeny silnými a dojímavými milostnými motivy.
Jiří Stránský je dvojnásobný politický vězeň komunistického režimu (v letech 1953 až 1960 a znovu 1973 až 1975), prozaik (kniha povídek Štěstí, dvoudílná románová sága Zdivočelá země a Aukce, román Přelet, novely Tichá pošta), básník (sbírka Za plotem), autor knih pro děti (Povídačky pro Klárku, Povídačky pro moje slunce, Perlorodky), scenárista – podle řady jeho děl natočili filmy režiséři Hynek Bočan (seriál Zdivočelá země, filmy Uniforma, Bumerang a Žabák) a Petr Nikolaev (Kousek nebe, připravuje se Tichá pošta). Leitmotivem jeho tvorby jsou osudy politických vězňů – Stránský je ovšem nevidí jako bezmocné oběti, nýbrž jako hrdiny, kteří si zachovali vnitřní svobodu, sílu a lidskou soudržnost i v nelidských podmínkách komunistických a nacistických lágrů. O životě a díle Jiřího Stránského se čtenáři mohou dozvědět víc v obsáhlém knižním rozhovoru, který s ním vedl Jan Lukeš a který vyšel v nakladatelství Hejkal pod názvem Srdcerváč.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize