Obsah: Anděl milosrdenství

Anděl milosrdenství   / Vladimír Körner            . - V Praze - Podlesí: Dauphin, 2008  . - 242 s. ; 21 cm  . - (Spisy Vladimíra Körnera; sv. 7)      ISBN 978-80-7272-156-6  : Kč∼268, 00

Dva baladicky laděné příběhy se odehrávají ve válečném prostředí a navzájem je spojuje motiv utrpení a bolestivého hledání cesty ke svému nitru i cesty k lidem.
Novela Anděl milosrdenství se odehrává za 1. světové války v lazaretu na haličské frontě, kam hrdinka přichází jako ošetřovatelka. Prožívá krátký milostný vztah s vězněm, pomáhá mu k útěku a za tento čin pyká odsunem do tyfového tábora, kde umírá. Novela Život za podpis se odehrává v roce 1886 a představuje rezignovaného a rozpolceného člověka, který složitě hledá smysl vlastní existence a zbytky důstojnosti po té, co se zavázal ke spolupráci s rakouskou policií. V historickém rámci si zde autor kromě problému konfidentství všímá především trýznivých pocitů vykořeněnosti, odcizení a bezvýchodnosti svých hrdinů.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz