Obsah: Život a doba Michaela K.

Michael K. je slabomyslný a má drobné fyzické postižení, které mu spíše znemožňuje společenský život, než že by ho nějak fyzicky omezovalo. Žije se svou starou matkou v Kapském městě. V JAR právě probíhá občanská válka. Michaelova matka pracovala jako služka, ale teď je moc nemocná. Trpí rozsáhlými otoky nohou a hromaděním tekutin v břiše. Špatně se jí dýchá a sama ví, že už dlouho žít nebude. Michael pracoval jako zahradník v parku, ale válka se šíří a není dostatek peněz a tak ho z práce vyhodí, žije s matkou v pokoji domku matčiných zaměstnavatelů, ale po té, co během nočních nepokojů je dům zničen, zaměstnavatelé z domu odchází a tak v něm nějakou dobu zůstává Michael s matkou sám. Ta s ubývajícími silami mluví o tom, jak ráda by se vrátila do městečka v kterém strávila mládí na staré farmě, Michael se rozhodne, že jí přání splní. Ze starých beden a pneumatik od kola sestrojí jakýsi provizorní vozík. Do něj matku posadí a vyrazí na cestu k městu Prince Albert. Cesta je ovšem komplikovaná tím, že nemají povolení k opuštění území a tak musí hledat cestu mimo hlavní cesty, kde nejsou kontroly. Mají za sebou pouze menší část cesty, když se matce přitíží. Michael ji dopraví do malé nemocnice, kde matka bohužel zemře. Michael, který je sám dost bezradný ještě nějakou dobu chodí navštěvovat nemocnici, ptá se po městě po práci až jednoho dne, k němu přistoupí neznámá sestra, předá mu matčiny věci a její popel a řekne mu, že by měl jít. Michael se tedy vydá na cestu do Prince Albertu sám. Cestou se schovává, aby se vyhnul kontrolám a cestu mohl dokončit, přesto je cestou okraden a z matkou našetřených peněz mu zůstane pouze deset randů. Když už mu do města chybí pouze kousek, potká na cestě kontrolu, kterou bez dokladů nemůže projít a tak je poslán k pracovní skupině, která je poslána na odstraňování závalů na kolejích. Tahle práce je pro Michaela moc náročná a po skončení je unavený a zničený. Skupina je po skončení práce rozpuštěna a Michael může dokončit svou cestu. V Prince Albertu se od místních dětí dozví, kde je opuštěná farma daleko za městem. Tam se Michael ubytuje a rozhodne se zde pohřbít matku a žít tam mimo dosah lidí, kteří se mu buď smějí nebo ho nenávidí. Začne si na zanedbaném poli pěstovat tykve, loví ptáky a drobné živočichy, do města nikdy nechodí. Začíná být celkem spokojený se svým životem, když na farmu dorazí vnuk původních majitelů, vojenský sběh, který si myslí, že Michael byl čeledínem na statku a chce, aby mu sloužil. Michaelovi se to moc nelíbí a tak když ho jednou mladý Visagie pošle na nákup do Prince Albertu, Michael z farmy uteče. Schovává se nějaký čas vysoko v horách, ale není tu co jíst, a tak se jednoho dne vypraví zpět do města, kde vysílen a unaven upadne do deliria. Dostane se do jedné z nemocnic, odkud ho pak odešlou do pracovního tábora. Michael si odvykl na společnost lidí a se svou tváří je ne vždy vítán. Musí se účastnit těžkých pracovních úkolů a často je vysílen. Jednoho dne ve městě vypukne požár a obyvatelé jeho zavinění svedou na obyvatele tábora, které nemají moc v oblibě. Tábor po této události převezme místní policie a vojáky, kteří měli původně tábor na starost a byli k obyvatelům dost benevolentní zavřou mezi ně. V tu chvíli se Michael rozhodne, že radši uteče. Vrátí se zpět na starou farmu. Mladík už tu není, ale Michael si radši vybuduje provizorní podzemní úkryt. Znovu vysadí tykve a stará se o ně hlavně v noci, aby si ho náhodou přes den nikdo nevšiml. Tak utíkají jeho dny. Moc nejí, nemá hlad a začínají se u něj projevovat žaludeční potíže. Stará se pečlivě o své tykve, hodně spí. Vše probíhá klidně až do chvíle, kdy na farmu dorazí skupina partyzánů. Michael se schovává a pozorně sleduje dění ve svém okolí. Má strach, že ho najdou, že najdou a zničí jeho pole, ale partyzáni brzy odchází. Michael ještě dlouho vychází jen v noci je velmi opatrný. Vše se brzy uklidní, ale Michael je stále slabší a unavený, spí ve dne i v noci, nemůže jíst, točí se mu hlava. Jednou se probudí přes den a chce uskladnit své již dozrálé tykve. Zahlédne přijíždět vojenské džípy, ale už nestihne zalézt do své skrýše, vojáci ho najdou sedět uprostřed dvora farmy naprosto bezmocného. Nejdřív si myslí, že Michael je prostě tulák, ale po té co odhalí jeho skrýš dojdou k názoru, že zde hlídá partyzánskou základnu. Naloží na auto a odvezou do jiného tábora. Zde ale hned zkolabuje a tak se probírá až v táborové nemocnici. Tou dobou Michael váží čtyřicet kg, je slabý, odmítá jíst, přesto tvrdí, že mu nic není. Táborový lékař si ho zvláštním způsobem oblíbí a snaží se dlouho za každou cenu zachránit a tak ho přemlouvá, nutí a nakonec zjistí, že to k ničemu není. Jednoho dne Michael z tábora zmizí.
Vytvořil: Roza
Dnes je 23.04.2024