Obsah: Vládcové vesmíru

Bude životní tempo za padesát let takové, že lidé budou umírat mladí a noviny budou vycházet několikrát denně? Pokročí boj za práva zvířat a jejich zušlechťování natolik, že člověk zakrní a zvířecí svět zaujme jeho místo? Budou ideály francouzských revolucionářů Volnost - Rovnost - Bratrství dovedeny do mrazivé reality rovnostářské totalitní společnosti, kde se individualismus trestá smrtí? Takové otázky si v odlehčeném i vážném tónu kladou čeští spisovatelé již od konce 19. století.
Antologie Vládcové vesmíru přináší objevný průřez vědecko-fantastickou tvorbou uznávaných klasiků české literatury, jakými byli Jan Neruda, Svatopluk Čech či Eduard Bass, mistrů české fantastiky Karla Čapka i J. M. Trosky, jakož i kuriózní dílka dnes již zapomenutých fantastů. Společně s detailními medailonky o autorech tak představuje reprezentativní výbor a čítanku české povídky žánru science fiction od jejích počátků do roku 1948. Kniha obsahuje dvacet textů včetně raritního antiutopického románu Převychovaní a knižně nikdy nevydané novely Emila Vachka.

Sestavil Ivan Adamovič
Povídky: