Obsah: Čas hvězd a mandragor

Čas hvězd a mandragor : Pražská léta Rudolfa II.   / Miloš V. Kratochvíl Miloš Václav Kratochvíl        1. vyd    . - Praha: Svoboda, 1972  . - 159 s. , fot. příl.

Autor se pokouší odpovědět na otázku, jak dalece a čím se císař a jeho sídelní město, v němž strávil 29 let svého života, navzájem ovlivnili a poznamenali.
Publikace je uvedena líčením vpádu Pasovských do Prahy r. 1611, Rudolfovy abdikace a korunovace jeho bratra Matyáše českým králem. Následuje několik portrétních medailonů, věnovaných nejprve Praze vymezené dobou císařova pobytu, tj. roky 1583 a 1612, a posléze řadě osobností s Prahou Rudolfa II. spojených. K nim patří hvězdář Kepler, básnířka Westonia, alchymista Kelley, dvořané Popel z Lobkovic a Lang z Langenfelsu, humanista Adam z Veleslavína, maršál Rusworm, lékař a politik Jessenius a malíř Spranger. Zvláštní kapitoly jsou věnovány osobnosti panovníka, pověstným Rudolfovým sbírkám a skutečnostem a idejím 16. stol.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz