Obsah: Král obléká halenu

Historický román o životě a tragické vládě Václava IV. Autor zde na pozadí evropských a českých dějin líčí jeho osud od křtu r. 1361 do jeho smrti a tajného pohřbu v předvečer husitských bouří r. 1419, přičemž je to však více román o člověku než o císaři a králi, který se marně snažil být mocným panovníkem, protože síly, jež určovaly běh dějin nedaly se zvládnout. Po řadě neúspěchů, kdy pozbývá moc císařskou a nakonec i královskou, "obléká halenu" a dochází do krčmy mezi prosté lidi, aby se zachránil z pocitu osamělosti, ale pak jej zastihne předčasná smrt a všechno předchozí úsilí není, jak uzavírá autor, "než vzplanutím jediné plevy v požáru krve a plamenů, jímž začíná těžce pracovat k porodu nový svět".

Vytvořil: ota61
Zdroj: anotace ke knize