Obsah: Cesta do Indie

Kniha je rozdělena do tří částí s názvy: Mešita, Jeskyně a Svatyně. První část vypráví o připlutí paní Moorové a slečny Questedové do Indie. Paní Moorová je matkou jednoho z anglických úředníků v koloniální Indii pana Heaslopa. Připlula se slečnou Questedovou, aby domluvila zásnuby mezi ní a svým synem. A během těchto příprav chtějí obě dámy poznat Indii a její obyvatele. Jsou však hned od začátku zrazovány angloindickou společností, jak se nazývají místní úředníci. Dámy si svůj pobyt představují jinak, a tak se jednoho dne v mešitě paní Moorová seznámí s místním indickým lékařem. Ten se po počátečním nedorozumění dá s paní Moorovou do řeči a ačkoliv je jejich hovor krátký, Azíz si paní Moorovou oblíbí. Dámy jsou neustále zrazovány od seznamování s místními obyvateli, ale dámy se nedají odradit. Seznámí se zde i s panem Fieldingem, který učí na místní škole. Anglickou společnost moc nevyhledává a tak není mezi anglickými úředníky moc oblíben. Pro dámy je zajímavý a tak přijmou jeho pozvání na čaj do místní koleje, na který je pozván i doktor Azíz a profesor Gódbólé, také učitel. Setkání probíhá poklidně až do chvíle, kdy si pro obě dámy přijede pan Heaslop, a oběma dámám zakáže setkávat se s místními. To se dámám nelíbí a slečna Questedová se rozhodne, že s takovým mužem žít nechce. Pan Heaslop s jejím rozhodnutím souhlasí, ale v anglickém klubu je pozve na projížďku jeden z bohatých Indů. Cestou se stane nehoda, která oba mladé lidi sblíží, a tak nakonec k zasnoubení přece jen dojde.
V druhé části se společnost z čajového dýchánku vypraví na výlet k Marabarským jeskyním. Pan Fielding a profesor Gódbólé však nestihnou vlak a tak Azíz zůstane s dámami sám. Výlet probíhá celkem dobře až do chvíle, kdy se paní Moorové udělá hned v první jeskyni špatně. Rozhodne se dále nepokračovat, pošle slečnu Questedovou s Azízem samotnou. Ta ho cestou k dalším jeskyním nevědomky urazí otázkou na mnohoženství. Azíz těsně před vrcholem přidá a vejde do jedné z mnoha jeskyní, aby se uklidnil. Slečna mezitím vstoupí do jiné. Když Azíz vyjde ven ze své jeskyně zjistí, že sluha který ji měl hlídat neví, kde slečna je. Azíz sluhu uhodí a začne ji hledat. Pak dole pod skalami zahlédne auto, které přivezlo pana Fieldinga a na malý okamžik i slečnu Questedovou. Azíz ve své lehkomyslnoti dojde k názoru, že se slečně výlet znelíbil a vrátí se zpět k ostatní společnosti. I když se ostatní ptají kde slečna je, odbyde je tím, že odjela v doprovodu sluhy. Výlet v poklidu dokončí a vypraví se vlakem zpět do města. Tam už na ně čeká policie, která hned na nádraží Azíze zatkne za napadení slečny Questedové. Ta je zraněna a psychicky otřesena. Azíz je uvězněn. Indové se jakožto celá společnost chystají na obhajobu a celý proces si berou velmi osobně. I Angličané pokládají Azízův čin jako útok na celou společnost. Slečna Questedová je nešťastná z celého dění a snaží se vzpomenout, jak se celá věc udála, ale není si jista. Teprve při soudním přelíčení si vzpomene, že Azíz za ní do jeskyně vůbec nevstoupil a obvinění odvolá. Proto ji ale začnou nenávidět jak Angličané, kteří mají pocit, že je zradila, tak Indové, kteří si myslí, že chtěla ublížit Azízovi. Navíc pan Heaslop dojde k názoru, že sňatek s ní by mu zkazil kariéru a tak se rozhodne, že zasnoubení zruší. Slečna Questedová se rozhodne, že se vrátí do Anglie. Než se ale může nalodit, spřátelí se s Fieldingem, který celou dobu stál na straně Azízově. V závěru této části se Azíz dozvídá, že Fielding bude muset odjet na nějaký čas do Anglie a sám se rozhoduje, že se pokusí odstěhovat do části Indie, která není pod tak rozsáhlou vládou Angličanů.
Třetí část začíná o dva roky později. Azíz žije mimo anglickou kolonii. Stal se dvorním lékařem místního rádži a je celkem spokojen. Na základě omylu, zrušil všechny přátelské vztahy s Fieldingem, myslí si totiž, že se na cestě do Anglie oženil se slečnou Questedovou. Azíz to bere jako zradu. A tak, když se dozví, že se Fielding na služební cestě má zastavit i v místě jeho pobytu, snaží se mu vyhnout. Na jedné procházce s dětmi se však s Fieldingem a jeho švagrem setká. Oba muže poštípaly včely. Přesto že se Azíz chová velmi odměřeně, slíbí, že jim doručí mast na štípance. Omyl vyjde najevo až při nasedání obou mužů do kočáru, Azíz totiž osloví švagra pana Fieldinga jako pana Questoda. Fieldingovi v tu chvíli dojde, proč se Azíz zlobí a snaží se mu ten omyl vysvětlit, ale on už nic slyšet nechce. Rozhodl se totiž, že s žádným Angličanem už nic mít nechce. Přesto se rozhodne mast doručit osobně, a tak se v domě znovu setká se švagrem pana Fieldinga Ralfem Moorem. Tento zvláštní mladík, syn paní Moorové, na něj udělá silný dojem. Rozhodne se ho vzít na loďku na kanál, kde už pan Fielding s manželkou pozorují sváteční průvod hinduistů. Vlivem silného větru se loďky srazí. Na základě této příhody spolu začnou staří přátelé znovu mluvit. Fieldingova cesta však končí a tak mají jen velmi málo času. Oba ví, že jejich přátelství nemá budoucnost, nejspíš se už nikdy neuvidí a čas ještě nedozrál pro přátelství Angličana a Inda.
Vytvořil: Roza
Upravil: java