Obsah: Čarodějka z Florencie

Plavovlasý mladík přicházející z daleké Evropy na dvůr indického císaře Akbara a vystupující pod hned několika jmény se mughalskému vládci představuje jako syn Akbarovy pratety, tajemné krásky unesené kdysi uzbeckými válečníky, kterou pak osud zavál přes Persii a Cařihrad až do Florencie, jejíž obyvatele okamžitě okouzlila. Císař podezírá obratného vypravěče z toho, že mu předkládá spíše smyšlenku než věrohodnou verzi skutečných událostí, zároveň si však uvědomuje, že v sebevědomém cizinci našel spřízněnou duši, ochotnou podobně jako on překročit ve svém životě hranici mezi skutečností a snem. Anebo je mladíkovo líčení přece jen pravdivé?
Podmanivý příběh románu Salmana Rushdieho, nacházející ve zdánlivě odlišných světech renesanční Itálie a mughalské Indie překvapivou podobnost, je mimo jiné dalším vyznáním autorovy víry v inspirativnost procesu vzájemného míšení a ovlivňování západní a východní kultury, čtenáře si však získá již svou živostí a barvitostí, opětovně dokládající Rushdieho vypravěčské mistrovství.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize