Obsah: Zmatky chovance Törlesse

Zmatky chovance Törlesse   / Robert Musil  ; Dosl. Růžena Grebeníčková; Z něm. orig. přel. Jitka Bodláková      2. vyd    . - Praha: Mladá fronta, 1993  . - 215 s. ; 19 cm  . - Orig. : Die Verwirrungen des Zöglings Törless      ISBN 80-204-0379-5  : Kč∼49, 00

Román rakouského spisovatele je inspirován poměry v hranické vojenské kadetce, kde hrdina románu prožil léta dospívání.
Autor na základě vlastních zkušeností líčí ve své prvotině problémy mladého studenta, který se poprvé v životě ocitá v konfrontačním prostředí internátu a mezi ostatními, stejně starými chovanci zkoumá své zážitky a vztahy k různým životním situacím. Hrdina bolestně hledá sám sebe, prožívá a zkoumá své duševní stavy a snaží se dopátrat pravdy o tom, co on i jeho vrstevníci žijí. Je na čas vtažen do víru násilí a krutosti, ale dokáže na nenormální situaci upozornit vedení inzerátu a záležitost tak ukončit. Dospívá v okamžiku, kdy si uvědomuje nutnost volby a činu v životě člověka.
Vytvořil: ota61
Upravil: Tessazlesa1