Obsah: Perlička na dně, Ostře sledované vlaky

Knížka přináší dvě zásadní prózy z tvorby B. Hrabala - jeho prvotinu v podobě nevšední povídkové sbírky z 60. let a slavnou novelu z protektorátních časů. Soubor originálních povídek z prostředí pražské periferie v první polovině 20. století a počátkem 60. let je zaměřěný na portréty prostých nenápadných lidí z autorova okolí a originálním nekonvenčním stylem odhaluje jejich záliby, skrytá tajemství a potlačované city. Slavná tragikomická novela je situována do malé české železniční stanice na konci druhé světové války. Tudy projíždějí za války nacistické vojenské transporty a tato skutečnost bezděčně prověřuje charaktery hrstky lidí, kteří na zastrčeném místě pracují. Autor nesmírně plasticky vykreslil několik svérázných postav zaměstnanců nádraží od přednosty stanice přes naivní telegrafistku až k mladému, milostnými problémy se trápícímu elévovi, jehož ústy je celý tragikomický příběh vyprávěn. Zfilmováno.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 19.04.2024
Den 15. výročí úmrtí Ballard J. G.