Obsah: Spaste naše duše

Vavřínův román zahrnuje úctyhodné časové období od konce století devatenáctého až k nedávné současnosti posledního desetiletí dvacátého století. Osudy jeho postav od obyčejných lidí až po mocnáře a špičky světové politiky nesou pečeť té které doby. Prožijeme s nimi období Rakousko-Uherska, první světovou válkou, vznik samostatného Československa, první republiku, nacistickou okupaci, rozčarování z osvobození v roce 1945, rok 1948 a následnou dobu komunistické diktatury, revoluční zlom v roce 1989 a léta následující. Plnokrevnost postav umocňuje autorův jazyk. Strohá až faktografická líčení se prolínají s básnickým viděním, což románu dodává další rozměr. Řada postav žije nezaměnitelným životem už proto, že je autor stvořil na základě znalosti a studia archivních dokumentů. Jeho líčení od padesátých let pak jednoznačně doplňují autobiografické zážitky. Román nepostrádá napětí, hýří přirozenou obrazností, postavy neidealizuje, naopak je předkládá v jejich pravdivé erotické i sexuální podobě. S využitím fakticity dospěl autor k jedinečné imaginaci. Kniha V. Vavřína je v kontextu českých i překladových románů ojedinělým dílem.
Zdroj: Anotace z knihy Spaste naše duše
Dnes je 20.04.2024