Obsah: Grafické básně aneb Autoportrét

Grafické básně aneb Autoportrét psacího stroje : texty z let 1968-1978  / Miloš Horanský  ; dosl. Radim Kopáč          . - Praha: Cherm, 2007  . - 115 s. ; 21 cm  . - (Ilustrovaná edice; sv. 13)      ISBN 978-80-86370-31-6  : Kč∼200, 00

Svazek obsahuje obrazové texty jednoho z představitelů české experimentální poezie, které vznikaly v letech 1968-1978.
V tomto svébytném opusu Miloše Horanského lze bezpečně identifikovat dva inspirační zdroje: tím prvním je nepochybně autorova deziluze, která pramení z politického a společenského vývoje, jenž je na dlouhá léta zakonzervován v normalizačním procesu. Druhým pak je Horanského zkušenost divadelního režiséra, kterému vyhovuje komponovat obrazové texty jako určitou scénu, v níž jednotlivé litery dostávají charakter jednajících postav, kulis nebo rekvizit. Každou autorovu básnickou grafiku lze tedy chápat i jako dramatický počin, v němž vedle nejrůznějších interpunkčních znamének ožívají i strojopisná písmena: tyto znaky, rozprostřené do netradičních podob a tvarů, se pohybují nejen v prostorových a vizuálních pojmech, ale jsou ovlivěny i několika druhy umění. Nacházíme zde například podněty jak z hudební oblasti, která je reprezentována Bachem či Debussym, tak i z literatury (Kafka) nebo z výtvarné tvorby (Malevič). Zároveň se však tyto experimentální zkratky nevyhýbají ani běžným situacím a stavům lidského nitra, takže dokážou zobrazit třeba i úzkost či melancholii.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz