Obsah: Dopis zmizelému

Dopis zmizelému   / Milena Honzíková  ; dosl. Radka Denemarková

Novela reflektuje v proměnách času autorčiny vlastní zážitky, vzpomínky z doby nacistické okupace, vězení i účasti v partyzánském odboji ve východních Čechách.
První verze sebereflexí byla zveřejněna v časopise Plamen v roce 1968, následovaly ještě dvě, z nichž tato je poslední. Novela doznala v průběhu desetiletí řadu variací. Vyprávění fakticity zůstává stejné, mění se však nahlížení v rovině eticko-úvahové, jak nové dojmy, zkušenosti a především prizma času posouvá vnímání vlastního příběhu, postojů, jejich smyslu. Vrací se na místa partyzánského dospívání psaním, znovunalézáním skutečného smyslu této části života, jeho stálým zpřítomněním v novém hlubším smyslu. Záměrem je očistná bilance, hledání pravdy a smyslu života až do jeho konce. Válečné dospívání v autorčině životě je trvalé trauma, s nímž se vyrovnávala celý život, a to přes veškeré hodnoty, které ze sebe vydávala po všechny dny života. Text novely doplňují poznámky k autorčinu dílu, které se zabývá problematikou odboje i jeho částem, rovněž je připojena bibliografie.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz