Obsah: Aké: Léta dětství

Autobiografický román o dětství významného nigerijského spisovatele, držitele Nobelovy ceny za literaturu. Přívětivý, laskavý tok vzpomínek na život ve vesnici Aké, kde žila rodina malého Woleho ve farním dvoře anglikánské misie, uprostřed bohaté africké přírody a přitom v kontaktu s evropskou kulturou a křesťanstvím zprostředkovávanými anglickými kolonisty. Tradiční společenství jorubského kmene s jeho animistickým pojetím světa a tradičními kmenovými vazbami se s prvky západní civilizace prolíná - zejména v očích malého dítěte- vcelku bezproblémově. Chlapec vyrůstá mezi kostelem, školou a knihkupectvím, uprostřed tradiční široké rodiny, a kolem něho se pozvolna mění svět. Sice jen vzdáleně a zprostředkovaně, ale přeci jen nezanedbatelně, vstoupí do tohoto světa i Hitler a jeho válka. A postupně také první úvahy dospělých na téma sebeurčení jejich národa a osvobození z anglického područí... V tu dobu chlapec přichází na střední školu bílých a začíná se zvolna připravovat na "vstup do dalšího iracionálního světa dospělých a jejich kázně... "
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize