Obsah: Nejisté útočiště

Československo a uprchlíci před nacismem, 1933–1938
Československo je v povědomí české i evropské veřejnosti známo jako země, která se k uprchlíkům před nacismem chovala velice vstřícně. Líčení Československa jako ostrůvku svobody však vycházejí především ze vzpomínek poměrně malého počtu privilegovaných intelektuálů a politiků, kterým Československo poskytlo možnost další seberealizace. Kniha Nejisté útočiště se naopak zaměřuje na situaci řadových uprchlíků bez politických či kulturních konexí, kteří v Československu zažili především bídu i beznaděj a setkávali se s odmítavým postojem československých úřadů. Kniha však nezůstává u statického popisu a na základě rozsáhlého výzkumu v archivech České republiky, Německa, Rakouska, Švýcarska, Izraele a Spojených států amerických analyzuje i dynamiku československé politiky vůči uprchlíkům, která se - podobně jako u jiných evropských států - v průběhu třicátých let stále více vyvíjela směrem k restriktivním opatřením.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize