Obsah: Žasnoucí voják

Málokdo vykřikl účinněji svůj protest proti krutosti, nesmyslnosti válečného vraždění než Fráňa Šrámek.
Lyrické prózy, v nichž Šrámek zobrazil otřesné zážitky z první světové války (všechny, až na "Mobilisační rozkaz" a "První akt", vyšly časopisecky již r. 1920; knižně vydány po prvé r. 1924). V "Prvním aktu", zrcadlícím bezútěšnost prvních měsíců války, vykreslil básník pravdivé, lyrické portréty českých vojáků, kteří se ocítají ve víru války, v "hrůze, z níž se chce každému uniknout", zaskočeni, nechápaví a žasnoucí. V dalších povídkách, proniklých již bodrým optimismem a vtipem, jimiž se Šrámek povznášel nad hrůzy války, jsou vylíčeny básníkovy zážitky z italské a rumunské fronty ("Cesta do hor", "Rum") i příběhy a osudy vojáků, jak je Šrámek poznal ve své funkci saniťáka a později vojenského pošťáka ("Rorejsova vojna", "Dovolená Jana Tetivy", "Pomocná síla", "Popová"). V závěru jsou připojeny úryvky ze Šrámkových dopisů z fronty.

S hlubokým psychologickým smyslem vystoupávají nejjemnější záchvěvy vojákovy duše v okamžicích před bitvou i po ní…
Vytvořil: elfos
Zdroj: anotace ke knize