Obsah: Z díla

Výbor z díla Petra Křičky, t. j. ze sbírek Šípkový keř, Bílý štít, Hoch s lukem, Chléb a sůl, Světlý oblak, Píseň meče a Běsové, podává poesii plnou čisté upřímnosti a chlapecké oddanosti domovu, matce a rodině, dívce, přírodě a lidu. Básníkovo vlastenectví se projevovalo již v době 1. světové války jako jímavé vyznání bolesti nad postavením českého vojáka v rakouské armádě, zejména v proslulé básni "Medynia Głogowska". Ze stejně žhoucího vlastenectví pramení v pozdějších básních rozhořčení nad porobou českého národa v době panství dobyvačného fašismu a nad zradou klamných přátel. Jako ohlas ruských bylin znějí Křičkovy básně o bohatýrských bojích a slavném vítězství sovětských vojáků nad Hitlerem.

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize