Obsah: V barvách chorobných

V barvách chorobných : idea dekadence a umění v českých zemích 1880-1914

Výstava představuje v Čechách poprvé vystavenou specifickou část české výtvarné scény, ovlivněnou myšlenkami dekadence z období 1880-1914, a to prostřednictvím vzájemně propojených tématických celků.
Vedle děl známých a uznávaných umělců jsou vystavena i díla přehlížených a málo vystavovaných autorů ze státních i soukromých sbírek. Výběr děl se opírá o tezi o průniku naturalismu a symbolismu: subjektivním spojením jejich obsahových extrémů, splynutím zdánlivého protikladu chorobnosti těla a vypjatosti ducha vzniká dekadence. Svébytný umělecký názor, který dekadentní postoj vyžadoval, si vynucoval ojedinělý vnější projev. Výstava je členěna do čtyř větších tematických okruhů, sledujících jakýsi imaginární příběh dekadentního tvůrce, sdělovaný díly vyjadřujícími vztah k sobě, k druhému, k nehmotnému světu a smrti.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz