Obsah: Gražina. - Konrad Wallenrod

Gražina – povídka se stejnojmennou hrdinkou nás zavádí do autorova rodiště v 15. století. Manžel Gražiny, kníže Litavor se chce spojit s německými křižáky, a tak ovládnout Litvu. Gražina v převleku za svého muže jde s litevskými vojsky bojovat proti silnějším Němcům. Do boje zasahuje „černý rytíř“, s jehož pomocí Litva vítězí. Gražina však platí vlastním životem. Při jejím pohřbu „černý rytíř“ snímá svou masku, je jím nešťastný Litavor, který skočí do plamenů a umírá se svou milovanou ženou. Autor vyjádřil velkou lásku dvou romantických hrdinů. Především však poukázal na národní boj, který se nemá vzdávat ani za cenu ústupků. Chtěl tak podpořit Polsko, které v té době ohrožovalo Rusko.
 Konrád Wallenrod /1828/ - básnická povídka o Litevci Alfovi, který v době nájezdů na Litvu, opouští svou ženu Aldonu. Chce se stát naoko členem nepřátelského řádu německých rytířů a používat jméno Konrád Wallenrod. Za statečnost je zvolen za mistra řádu a plánuje velkou pomstu. Díky jeho zradě prohrává řád bitvu s Litvou. Wallenrodovi se tak podařilo zničit mnoho nepřátel jeho národa. Bojí se ale pomsty a raději se zabije. Z jeho manželky Aldony se stala poustevnice, nechala se zazdít ve věži a zemřela žalem.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + spisovatelé.cz
Dnes je 24.04.2024
Den 82. výročí úmrtí Montgomeryová Lucy Maud