Obsah: Způsob existence

Novela vynikajícího prozaika, jež v Polsku vyvolala nejživější pozornost, takže se objevila vícekrát i v jevištní podobě. Je střízlivým, někdy filmový scénář připomínajícím líčením existence řadového muže v jeho životě soukromém i v zaměstnání a chce především postihnout psychologické a mravní znaky jeho lidské podstaty a jsoucnosti.

Celá kniha je divadlo v próze, hluboká psychologická studie současného způsobu života.   Hlavní hrdina románu se snaží se zrekapitulovat celý svůj život, své činy vidí najednou zcela jiným, netradičním způsobem. Uvědomuje si, že co vidával sám před sebou i jinými za hrdinství a obětavost, byla ve skutečnosti zbabělost a takto demaskuje celý svůj život. Román i jeho dramatizace vyvolaly velký zájem u čtenářů i diváků.

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize