Obsah: Zvon pro Adano

Román je kniha životní pohody, citu a humoru, i když se děj odehrává před dusným pozadím války. Major Joppolo byl důstojníkem spojeneské okupační správy v malém italském městečku Adano. Joppolo není anděl mezi námi, je to obyčejný člověk mající daleko k dokonalosti. Slabý při některých lákavých lidských příležitostech, ale moudrý a spravedlivý. Nevidí v obyvatelích Adana včerejší nepřátele. Při řešení problémů volí cestu člověka k člověku, řídí se více zdravým rozumem než předpisy, trpělivě bojuje s předsudky a překážkami, dělá svět znovu  místem, na němž stojí za to žít.
Autorovo srdce patří drobným lidem, vozkům a rybářům, prostým vojákům, lidem poníženým i chlubivým a je jedno zda jsou Američany nebo Italy. Román nemá happy-end. Major Joppolo svůj zápas s generálem Marvinem nevyhrál. Dokázal však obstarat svému Adanu nový zvon. Jeho hlasem se však potěšil jen jednou - když opouštěl město, aby se tam již nikdy nevrátil...
Román byl odměněn Pullitzerovou cenou
Vytvořil: Felix