Obsah: Ubu králem a jiné hry a prózy

Výbor z díla francouzského spisovatele, patřícího do skupiny tzv. "prokletých básníků" a vynikajícího svérázným humorem, plným parodických a satirických šlehů. Obsahuje jeho nejslavnější hru "Ubu králem" která představuje v podstatě parodii na velké hry slavných divadel a zároveň uvádí na jeviště jednu z nesmrtelných postav světového dramatu - otce Ubu. Volným pokračováním díla je další hra "Ubu spoutaný" a "Ubu na homoli". K ubuovskému cyklu jsou ještě připojeny teoretické stati o divadle. Svazek uzavírá fantastické dílo "Skutky a názory doktora Faustrolla, patafyzika", ironující pseudovědeckost a ostře protinábožensky zaměřené.
Ubu roi, Ubu enchaîné, Ubu sur la butte, Les Paralipomenes d’Ubu a Gestes et opinions du docteur Faustroll, pataphysicien přel. a pozn. opatřil Prokop Voskovec ; Verše do hry Ubu na homoli přebásnil Luděk Kubišta ;
předmluva - Ludvík Kundera: Nadsamec literatury, otec Ubu a vynálezce patafysiky
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize