Obsah: Čáry

Rjú Murakami se českému čtenáři poprvé představil v roce 2008 psychologickým thrillerem V polévce miso. Také děj jeho románu Čáry se odehrává v současném nočním Tokiu a nepostrádá sžíravou kritiku dnešní japonské konzumní společnosti, scény plné brutálního násilí a sexu, ale také úvahy o lidské osamělosti, lásce  a přátelství. Autor s pochopením pro své smutné hrdiny v jednotlivých kapitolách líčí, jak si tito životní ztroskotanci jakoby předávají štafetu - na okamžik se náhodně setkají v nočním velkoměstě a zase mizí v anonymním davu, aby zanechali šokovaného čtenáře bolestným úvahám o životě a jeho smyslu. Lidé trýznící i trýznění, ponižující i ponižovaní, dívky pracující v sexuálním průmyslu, podivín vyprávějící nočním zákazníkům v obchodu fantastické lži, žena vidící a slyšící signály přenášené kabely, career woman snažící se zbavit těla své oběti, dívka telefonující neznámým lidem, to jsou hrdinové Murakamiho románu. Čáry jejich životů se snaží navzájem protnout, ale nakonec se vlastně míjejí...
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize