Obsah: Skalpel, prosím

Na motivy  knihy (vydané 1981) přední české neuroložky a spisovatelky profesorky Valji Stýblové vznikl stejnojmenný film.
Film vypráví o těžkém rozhodování zkušeného lékaře, profesora neurochirurgie (Macháček), který stojí před volbou operovat či neoparovat malého pacienta Uzlíka. Dějem se prolíná několik časových prostorů, ve kterých poznáme profesorovu minulost, pracovní prostředí, chod kliniky, stejně jako rodinné zázemí. To vše nástíněné v perspektivě nutnosti učinit těžké rozhodnutí.
Součástí týmu je docent Krtek (Brzobohatý), docent Ruml (Řehák), doktor Růžička (Mareš), doktor Zelený (Krcho) i ambiciózní lékařka Volejníková (Brylska), která nemá k tomuto oboru vhodné vlohy. Oporou profesora je jeho žena, neuroložka Jitka (Brejchová), která pracuje ve stejném nemocničním zařízení a syn Ondra (Pavelka). Na kliniku dochází malý chlapec Vítek Kozel (Zdeněk) přezdívaný Uzlík s dědou, jehož příjmení je Uzel (Mišovic). Chlapci byl diagnostikován nádor výstelky mozkových komor - ependymom III. typu, jehož zrádnost spočívá v jeho uložení. Ten je uložen velmi blízko životně důležitých center dýchání, srdeční činnosti aj. v prodloužené míše. Z tohoto důvodu je riziko operace příliš vysoké. Jakýkoli zásah do těchto struktur by mohl přivodit selhání základních životních funkcí. Mezitím se odvíjí další dějové linky, kdy umírá mladá dcera docenta Krtka na leukemii, ve chvíli kdy se připravovala k přijímacímu řízení studia medicíny. Další postavou je bývalý profesorův kamarád z mládí Mikeš (Lukavský), který dříve chodil s Jitkou. Ten je na klinice hospitalizován pro operační výkon a vede s hlavním hrdinou retrospektivní dialogy. Ve filmu je také naznačen komunistický primát tehdejší společnosti v povýšeném chování straníka.
Nakonec se profesor s týmem rozhoduje pro operaci Uzlíka, která končí po náročném průběhu úspěšným vyjmutím mozkového nádoru.
Vytvořil: Zdenka
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie
Dnes je 04.12.2023
Před 139 lety se narodil(a) Křička Petr
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno